خصوصيات: هميشه سبز – ارتفاع 30 سانتيمتر و داراي برگهاي بيضي شكل نوك تيز با نقش خاكستري و سريع الرشد ، ارزان قيمت و كم توقع مي باشد . ساقه گلدهنده آن ظريف و در تابستان ميرويند و گلها كوچك و سفيد و مجتمع مي باشند. مناسب كاشت گروهي و سبدهاي آويزان مي باشد . حذف جوانه هاي انتهايي براي پر پشت شدن گياه لازم است.

نحوه نگهداری :

نور : نور پنجره آفتاب گیر که از آفتاب ظهر در امان است بهترین نور برای این گیاه است ، در صورت تاریک بودن هوا ساقه ها دراز و علفی و منحرف می گردند ، در زمستان با شیشه پنجره در تماس نباشند .

دما : حداکثر درجه حرارت در تابستان 21 درجه و حداقل آن در زمستان و 15 درجه سانتیگراد است ، در صورت نزول درجه حرارت از حداقل ، آبیاری را متوقف نمایید .

آبیاری : سطح خاک را همیشه مرطوب نگهدارید ، دو تا سه بار آبیاری در هفته در تابستان و یکبار در هفته در زمستان کافی است .
رطوبت : در تابستان هر روز و در زمستان هفته ای یکبار غبار پاشی کنید ، اجازه ندهید قطرات آب روی برگها بجا ماند ، با تکان دادن ساقه ها قطرات را فرو می ریزند.

تغذیه : کمبود مواد غذایی خاک گلدان را با کودهای شیمیایی مخصوص گیاهان زینتی ، هر دو هفته یکبار طبق دستور جبران نمایید .

خاک مناسب : مخلوط سه قسمت خاک لیمونی با یک قسمت پیت بهترین محیط رشد ریشه را تشکیل می دهند .

تعویض گلدان : در بهار از ساقه هاقلمه بگیرید و گلدان جدید تولید نمایید ، گلدان مادری هرس شده شکل توپی و چنبره ای بخود می گیرد . هیچ وقت ریشه گیاه را در فصل تابستان جابجا نکنید.

تمیز نمودن برگها : غبار پاشی ضمن تامین رطوبت برگهای گیاه را نیز تمیز می نماید ، در صورت لزوم می توانید از برس مخصوص استفاده نمایید ، از مواد براق کننده شیمیایی که باعث مسدود شدن روزنه ها در برگ می گردند خودداری نمایید .

نحوه تکثیر : کاشت قلمه ساقه  در اواخر زمستان یا اوایل بهار ، تقسیم بوته در بهار و استفاده از قلمه برگ به همراه مقداری از دمبرگ. 


بیماری ها و درمان :

برگهای در تماس با شیشه در زمستان سیاه می شوند : سردی بیش از حد شیشه عامل آن است ، برگها را از تماس خارج کنید .

نقاط خاکستری و زخمهایی روی برگها دیده می شوند : مربوط به حمله قارچ بوتری تیس است ، سم قارچ کش تهیه کنید و سمپاشی نمایید ( در اصل مربوط به آبیاری زیاده از حد و سپس حمله قارچ است )

لکه های سوخته روی برگها است : از مواد براق کننده برگ استفاده کرده اید و یا برگها در معرض تابش مستقیم آفتاب بوده اند . غبار پاشی در آفتاب هم یکی از علتها است ، عوامل را بر طرف کنید .

برگها سیاه می شوند و می ریزند : هوا خیلی سرد است ، گلدان را به محل گرم تر منتقل نمایید .

کلیه اندام گیاهی در حال افتادن و تلف شدن است : عارضه مربوط به یخ زدگی است ، خشک شدن گیاه حتمی است .

ساقه ها دراز و منحرف و فاصله بین دو برگ زیاد است : نور کم است گیاه را به روشنائی ببرید ، مواظب اشعه مستقیم آفتاب باشید ، نوک ساقه ها را قطع کنید تا جوانه های جانبی بیدار شده و رشد کنند در اینصورت گیاه حالت توپور و چنبره ای بخود می گیرد .
برگها بدشکل و چسبناک و حشرات سبز رنگی روی آنهاست : هر دو هفته یکبار با سم حشره کش طبق دستور سمپاشی نمایید.

زخمهای پنبه ای شکل سفید رنگ روی برگها و ساقه ها ظاهر شده اند :

علت آن حمله حشره آفت است ، با پنبه آغشته به سم حشره کش نفوذی لکه ها را خیس نمایید و یا طبق دستور هر دو هفته یکبار سمپاشی کنید .    

 

 

                                                                                                                                    موضوعات مرتبط: میوه کاری

تاريخ : پنجشنبه پانزدهم اردیبهشت ۱۳۹۰ | 11:37 | نویسنده : امیر |